Ne Zaman Gelinir ?

Ne Zaman Gelinir ?

ŞARAP TADIM GÜNLERİ

İlki 2005 yazında gerçekleşen Şarap Tadım Günleri, her haziran ayının son haftasonu, adalı şarap üreticileri tarafından düzenleniyor.

AYAZMA PANAYIRI

Her yıl 26 Temmuz tarihleri, Rumların kutsal Aya Paraskivi günleri

OZANIN GÜNÜ

2002 yılından beri her ağustos ayının ilk haftasonu düzenlenen etkinlik, gazeteci Haluk Şahin’in kişisel çabalarıyla başlamış ve adanın geleneksel günlerinden biri haline gelmiş

YUNATÇILAR YILDÖNÜMÜ

Artık her sene ağustos ayının ortasında bir gün kutlanan Yunatçılar’ın kuruluş yıldönümü, adanın kaçırılmaması gereken özel günlerinden biri haline geldi!

BAĞBOZUMU FESTİVALİ

Festival, eylül ayının ilk haftasında düzenleniyor

YEREL LEZZETLER FESTİVALİ

Festival, haziran da gerçekleşiyor

 

4 MEVSİM BOZCAADA
Bozcaada genelde yaz tatili için tercih edilmesine rağmen deniz mevsimi dışında da ziyaret edilebilecek bir yer. Şarap ve yemek kültürü, doğası ve iklimi onu her mevsim çekici kılıyor. Özellikle yüzyıllar öncesinden gelen şarapçılık kültürüne tanık olmak burayı ziyaret etmek için başlı başına bir sebep.

Günübirlik geziler adayı tam anlamıyla keşfetmek için yeterli değil. Bu görülecek yerlerin fazla olmasından dolayı değil. Adanın ritmini yakalamak ve hissetmek için ne kadar uzun kalsanız o kadar iyi oluyor.

YAZ : Adada mayıs sonundan ekim ortasına kadar rahatlıkla denize giriliyor. Ama deniz tatili yapmak isteyenler özellikle temmuz ve ağustos aylarını tercih ediyor. Yaz ayları adanın bol rüzgarlı ve nemsiz havası sayesinde bunaltıcı geçmiyor. Okulların kapanış-açılış tarihleri arası ve bayram tatilleri adanın en yoğun olduğu dolayısıyla konaklama fiyatlarının en yüksek olduğu dönemler. Yoğunluktan etkilenmemek için konaklama rezervasyonunuzu önceden yaptırmanızda fayda var.

SONBAHAR: Adanın en huzurlu mevsimi sonbahar. Yazın bile soğuk olan deniz sonbaharda ısınmış oluyor. Koylar, oteller, restoranlar size kalıyor. Arka planda bağbozumu dönemi olduğu için bağlarda çalışanlar, kasa kasa toplanan üzümler görülüyor. Sonbahar uzun yürüyüşler, bisiklet gezileri, bağlarda kalan üzümleri, olgunlaşmış böğürtlen ve incirleri yemek için ideal zaman.

KIŞ : Adada kış genel olarak güneşli geçiyor. Yağmur yağsa bile bulutlar hemen dağılıyor ve ardından güneş açıyor. Dolayısıyla kışın bile kasvetli bir hava olmuyor. Kışın poyraz sebebiyle hava sıcaklığı daha soğuk hissediliyor. Kar ise nadir olarak yağıyor.
Aralık-mart arası adada sosyal hayatın en sönük olduğu dönem. Oturacak sıcak bir kafe bulmak bile zor. Sadece sobayla ısınan 2-3 balık restoranı ve kahveler açık oluyor. Merkezde kaloriferli iki otel dışında bazı klimalı oteller de hizmet vermeye devam ediyor. Merkez dışındaki tesisler ise genelde kapalı oluyor.
Ama ada müdavimleri için farketmiyor, onlar bu dönemde de adayı sık sık ziyaret ediyor !

İLKBAHAR: Özellikle nisan ve mayıs ayları adada doğanın uyanışına tanık olacağınız aylar. Adanın en yeşil göründüğü mevsim ilkbahar. Çiçekler hem kırları hem de bağları renklendiriyor. Havaların ısınmasıyla birlikte ada halkının kendini dışarıya attığı, mangal ve piknik keyfine başladığı görülüyor.

Otel ve restoranların çoğu 23 Nisan tatili için açılış hazırlıklarına başlıyor. Binalar, masa ve sandalyeler boyanıyor, bahçelere yeni çiçekler ekiliyor. Bu tarihe yetişemeyen işletmeler ise 19 Mayıs’ta mutlaka açılmış oluyorlar.

ÖZEL GÜNLER: Tatilini adanın özel günlerine denk getirmek isteyenler aşağıdaki tarihleri kaçırmamalı ve otel rezervasyonlarını çok önceden yapmayı unutmamalılar !

Yerel Lezzetler Festivali

Şarap Tadım Günleri

Yelken Yarışları

Ayazma Panayırı

Ozanın Günü

Yunatçılar Yıldönümü Kutlaması

Bağbozumu Festivali

15 Haziran 2017
Ne Zaman Gelinir ? için yorumlar kapalı
1.162 görüntülenme